„Itthon vagyok …” pályázat Radnóti Miklós emlékére 7-8. évfolyamos diákoknak

Eredmények

Radnóti Miklós halálának 80. évfordulója alkalmából pályázatot hirdettünk, mellyel a magyarországi holokauszt többi áldozatáról is megemlékeztünk.

Radnóti Miklós 1943 szilveszterén baráti társaságban olvasta fel először egyik legfontosabb művét, a Nem tudhatom című költeményt. A vers különösen megrendítő, hiszen a költő akkor vall szülőföldjének szeretetéről és magyarságáról, amikor zsidó származása miatt a náci hatalom többször munkaszolgálatra kényszeríti őt.

Ezért választottuk ezt a verset pályázatunk témájául.

Két kategóriában lehetett pályázni. Az egyéni pályázók képzőművészeti alkotással, a páros pályázók versvideó készítésével vehettek részt a megmérettetésen.

A zsűrizés feladatát Kispálné Fejes Erzsébet nyugdíjas középiskolai tanár, amatőr festő, Kőrösi Árpád nyugdíjas műszaki katona, amatőr festő, Bagi László magyar-történelem szakos középiskolai tanár és Ráfi Dénes magyar-német-filozófia szakos középiskolai tanár vállalta.

A rajzpályázat eredményei

7. évfolyam

1. Sopov-Elekes Mihaela Palásti Andrea Szent József, Kertvárosi Katolikus Általános Iskola, Hódmezővásárhely

2. Tóth Kristóf Kokaveczné Rostás Andrea Karácsonyi János

Katolikus Általános Iskola, Gyula

3. Vincze Vera Czakó Erika Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Szentes

különdíj Bhotton-Cosgrave Éva Zalai-Szudár Dóra Eötvös József Katolikus Általános Iskola, Orosháza

8. évfolyam

1. Szolcsányi Nikolett Zsemlye Ágnes Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Zsombó

2. Pintér Evelin Bohusné Tóth Valéria Nagyboldogasszony Katolikus Általános Iskola, Csanádapáca

3. Balogh Csanád Kokaveczné Rostás Andrea Karácsonyi János Katolikus Általános Iskola, Gyula,

különdíj Bujdosó Zoé Kokaveczné Rostás Andrea Karácsonyi János Katolikus Általános Iskola, Gyula,

különdíj Losonczi Nóra Czakó Erika Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Szentes

A versvideó-pályázat eredményei

1. Medgyesi Dóra és Nándori Kitti Panka (7. osztály) Bánné Gaudi Éva Szent István Katolikus Általános Iskola és Óvoda Mezőtúr

1. Deák Lóránt és Kanász-Nagy Jázmin (7. osztály) Szabóné Gyermán Erika Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola, Szentes

2. Tóth Kamilla és Hoffman Hanna (8. osztály) Polányi Éva Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium, Gyomaendrőd

2. Árva Kata és Csúri Dávid (8. osztály) Rácz Andrea Szent István Katolikus Általános Iskola, Szatymaz

3. Kis Alexandra (7.osztály) és Varga Vivien (8. osztály) Polányi Éva Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium, Gyomaendrőd

Az okleveleket és az ajándékokat december 2. és december 20. közt lehet átvenni az iskolánkban (Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola, Szentes, Erzsébet tér 1.) az I. emeleti helyettesi irodában.

Ebben az esetben érdemes előzetesen telefonon egyeztetni a 06 63/561-140 es vagy a 06 20/823-1951-es telefonszámon.

A másik lehetőség: december 12-én Szegeden, a Püspökségen iskolánk főigazgatója át tudja adni iskolájuk intézményvezetőjének az ajándékokat.

Szeretettel gratulálunk a díjazott diákoknak és felkészítő pedagógusaiknak.

Czakó Erika, Konyecsik Kinga és Ráfiné Gáspár Annamária

a versenyszervezői

A versvideók értékelése

Szeretettel gratulálunk minden versenyzőnek. Közhelyesen hangzik, de valóban nagy dolog, hogy a mai rohanó világban, ahol figyelmünket az igazán fontos dolgokról annyi minden igyekszik elterelni, megmozdulunk egy ilyen felhívásra, és átéléssel, gondolattal, szívvel, lélekkel nyúlunk egy klasszikus Radnóti-vershez, hogy saját formálódó személyiségünket is beleadjuk egy-egy elkészült versvideóba.

A versvideó műfaja nagyon tág kereteket enged. Ez egyrészről dicséri a pályázat ötletét, más részről igen nagy szabadságot kényszerít (szándékos paradoxon) a pályázókra, hiszen nagyon tág határok között mozoghatnak az egyes alkotások. Ezzel a szabadsággal többen tudtak is élni, és saját kreativitásukat olyan mértékben tudták belevinni az elkészült alkotásokba, hogy azokból valóban egyedi és élvezetes pályamunkák tudtak kialakulni. Különösen értékesnek tartjuk azokat a videókat, amelyeknek készítői el tudtak vonatkoztatni a verssorok szó szerinti jelentésétől, és Radnóti költeményének szellemiségét is meg tudták jeleníteni. Hiszen tudjuk: a jó vers pont attól jó, hogy teret enged többféle értelmezésnek. A jó versértelmezés pedig attól lesz az, hogy ezt fel is ismeri.

Az értékelés során az alábbi szempontokat tartottuk a legfontosabbnak:

– Értő-érző szövegmondás, szép artikuláció, kifejező versmondás;

– Képi gazdagság, ötletesség, a helyszínek megfelelő kiválasztása;

– Ötletesség a vers gondolatainak megjelenítésében;

– Logikus szövegtagolás logikus vágásokkal;

A technikai kivitelezés, az összhatás és a filmszerűség kisebb hangsúlyt kapott az értékelésben, hiszen ezeknek a megvalósítása külön szakembert igényelhet. Ugyanakkor a jó hangminőség, az ügyes vágások és az ízléses effektek kiemelik az értő szövegmondást. Érdemes ügyelni a felvételek formátumára: álló téglalap alakú videóval dolgozni is nehezebb, és megtekinteni sem akkora élmény, mint egy fekvő elosztású felvételt.

A díjazott pályamunkák esetben kiemeljük az értő, tiszta, pontosan hangsúlyozott versmondást.

Dicséret illeti a versenyzőket a helyszínek kiválasztásáért is. A díjazott alkotók Radnóti versének gondolatmenetét követve tudták megmutatni saját lakóhelyük szépségeit, értékeit: Holokauszt-emlékkövet, zsinagógát, katolikus templomot, iskolát, kopjafát, világháborús emlékművet, őszi ligetet, egy-egy kifejező szobrot, temetőt. Kevésbé tartottuk ötletesnek egy-egy sor szó szerinti megjelenítését. (Például: „Ím itt e kő…”)

Külön dicséret illeti azokat a készítőket, akik nem sorokra, mondatokra bontva, képenként illusztrálták a verset, hanem igazi filmkompozíciót tudtak létrehozni.

Szívből gratulálunk minden videó készítőjének, és köszönjük, hogy részesei lehettünk ennek az élménynek.

A rajzpályázat alkotásainak értékelése

Radnóti Miklós Nem tudhatom című versének képi megjelenítése sok diákot ösztönzött alkotásra. Színvonalas pályamunkák érkeztek a versenyre. A kiírás szerint a vers egy szabadon választott részletéhez bármilyen technikával készülhetett kép, amelyen az idézetet is fel kellett tüntetni.

Az értékelés során az ötlet, a kreativitás, a stílus, a kivitelezés és mindezek összhangja alapján döntött a zsűri. A leginkább kiemelkedő alkotások egyedi látásmódjukkal tűntek ki a többi közül. Ez megnyilvánulhatott a vers motívumainak különleges megjelenítésében, a színek játékában és az önálló képi világot teremtő kompozícióban. A díjazottak között voltak olyan képek, amelyek szolid pasztellszíneik hangulatával, mások szinte provokatív formai és színvilágukkal tűntek ki. Az azonban közös ezekben a művekben, hogy alkotóik nemcsak megértették, hanem tovább is gondolták Radnóti költeményének sorait, s mindezt egyedi vizuális eszközeikkel meg is tudták jeleníteni. (Kevésbé emelkedtek ki azok a képek, amelyek szó szerint illusztrálták a vers egy-egy mondatát.)

A Radnóti-rajzpályázaton részt vevő diákok az alkotómunka folyamán tapasztalhatták meg, hogyan kapcsolható össze költészet és képzőművészet, hogyan értheti meg a 20. századi költő gondolatait és érzéseit egy 21. fiatal, s hogyan adhatja mindezt tovább a képzőművészet eszközeivel.

Díjazott versvideők linkje:

https://drive.google.com/drive/folders/1yfW2JzL0TPaKys0h15QL-fKkiRKsgA7i?usp=drive_link

Elérhetőségeink

Címünk:

6600 Szentes, Erzsébet tér 1.

Igazgató:

Siposné Miskolczi Gyöngyi

Telefon: 63/561-140     

Mobil:: 20/823-1951

E-mail:

szenterzsebetisk@gmail.com

Óvodavezető: Remzsőné Lakos Mária

Az óvoda telefonszáma: 561-146

Csengetési rend

1. óra: 8.00-8.45

2. óra: 9.00-9.45

3. óra: 10.00-10.45

4. óra: 10.55-11.40

5. óra: 11.50-12.35

6. óra: 12.45-13.30

Főétkezés: 13.30-14.00

Alapítványaink

SZENT ERZSÉBET RÓZSÁI ALAPÍTVÁNY

Magyar Katolikus Egyház technikai szám:

0011

Bankszámlaszám:

57200031-10042009

Adószám:

18471052-1-06